e-fektowne doświadczenia chemiczne

Centrum Chemii w Małej Skali, partner PDCh UMK

Kilka słów na początek

Ruszyła strona www.efektownachemia.prv.pl . Jest ona przeznaczona dla wszystkich tych, którzy interesują się chemią lub chcą poszerzyć swoją wiedzę na jej temat. Nasza strona ma w pełni pomóc każdemu chemicznemu surferowi. Strona poświęcona jest dwóm zagadnieniom – analizie jakościowej kationów i anionów oraz efektownym doświadczeniom chemicznym. Uważamy, że są to bardzo dobre tematy na inicjacje projekty e-chemia. Analiza jakościowa kationów i anionów jest uzupełnieniem skryptu Chemia ogólna i jakościowa analiza chemiczna autorstwa Haliny Kowalczyk-Dembińskiej i Jerzego Łukaszewicza. Informacje zawarte na stronie nie zastępują tej pozycji, ale ją wzbogacają. Skupiliśmy się bowiem na istotnych zagadnieniach, pomijając te oczywiste.

Jednak nie spoczywamy na laurach. Strona nadal będzie się rozwijać. Nowe zagadnienia, projekty i informacje będą systematycznie dodawane, więc śledźcie aktualizacje. Czekamy także na informację od Was – jeśli macie jakieś pomysły lub sugestie dotyczące zmian piszcie do administratora – kontakt@centrumchemii.torun.pl lub bezpośrednio pod artykułami. Wszystkie wiadomości zostaną przeczytane i przeanalizowane pod kontem udoskonalenia projektu. Zatem miłego korzystania i efektywnego surfowania.

Analiza jakościowa kationów i anionów

Pozycja „analiza jakościowa kationów i anionów” to dział zbierający informacje na temat prób charakterystycznych, nietypowych reakcji chemicznych oraz tzw. prób barwnych. Postaraliśmy się aby informacje zawarte w każdym dziale zostały podzielone na podstrony. W menu „strony” znajdują się konkretne, interesujące nas jony. Znacznie ułatwi to obsługę pakietu edukacyjnego.

Analiza jakościowa kationów i anionów” została uzupełniona o:
– zdjęcia wykonane w trybie „makro”
– krótki wstęp teoretyczny (źródło: Wikipedia.pl)
– równania reakcji chemicznych

Efektowne doświadczenia chemiczne

Doświadczenie jest nieodłącznym elementem chemii. Jeżeli zadamy sobie pytanie „Co było pierwsze? Doświadczenie czy Teoria?” bez głębszego zastanowienia odpowiemy – doświadczenie. Dział „efektowne doświadczenia” pomoże zrozumieć Wam otaczające nas zjawiska i towarzyszące nam procesy. Co prawda, każdy eksperyment jest ciekawy, jednak z całego grona propozycji wybraliśmy te najciekawsze, powodujące zdumienie.

Dział „efektowne doświadczenia” to:
– prezentacja sposobu wykonania doświadczenia (przepis)
– multimedialna projekcja w trybie zdjęcia, filmu (FLASH) oraz dźwięków
– zestaw pytań kontrolnych
– obserwacje i wnioski stosowne do zjawiska